PSIHOLOĢIJA: Gribasspēks

Cilvēka dzīve ir neierobežotu vēlmju konglomerācija. Cilvēkam ir daudz dažnedažādu vēlmju. Viņš vienmēr ir aizņemts ar kādas vēlmes piepildīšanu. Piepildītās vēlmes sniedz viņam milzīgu apmierinājumu un baudu.

Ir gan garīgās, gan miesiskās vēlmes. Bieži cilvēks ne tikai piepilda savas, bet arī citu cilvēku vēlmes.

Viņš gūst neparastu apmierinājumu no citu vēlmju piepildījuma.Ja cilvēks nevar piepildīt savas vēlmes viņu pārņem nemiers un satraukums. Cilvēks vienmēr atrodas iegribu un vēlmju varā.

 

Jo seklāki mēs esam, jo vairāk mums ir vēlmju. Ja mēs gribam iemācīties kontrolēt vēlmes, ir jāiemācās kontrolēt prātu. Tas var paglābt mūs no neskaitāmām problēmām, nepatikšanām un šķēršļiem. Dažreiz kādas maznozīmīgas vēlmes piepildīšana prasa nozīmīgu dzīves daļu. Kad vēlme  beidzot ir piepildīta, mēs nemaz neesam sajūsmināti par rezultātu.
Mums jāmēģina kontrolēt visi vēlmju veidi. Mums jāsakārto visas savas vēlmes. Jo sakārtotākas būs mūsu vēlmes, jo attīstītāki mēs kļūsim garīgā, sociālā un fiziskā līmenī.

Tas notiek mūsu aprobežotības dēļ, mēs pieņemam visa veida vēlmes. Spiediens ir tik liels, ka bieži vien mēs zaudējam garīgo līdzsvaru. Vissvarīgākais ir apzināties savu aprobežotību. Mēs esam savu vēlmju vergi. Bet mums jāpadara vēlmes par saviem vergiem. Mums jāiemācās tās izmantot pēc sava prāta.

Ir vairāki cilvēku tipi. Dažiem nav izteikta gribasspēka, velmes viņus pārņem un viņi ir savu vēlmju vergi. Vēlmes viņiem seko visur un to kļūst arvien vairāk.Viņiem tāpat trūkst pašpārliecinātības. Tā rezultātā viņiem neizdodas piepildīt vēlmes. Viņu dzīve ir mokoša. Bet ir arī cilvēki ar spēcīgu gribasspēku. Viņi var kontrolēt pat visspēcīgās vēlmes. Tādi cilvēki kā ar dzelzs roku atsit visas kaitīgās un antisociālās vēlmes. Viņi tiecas piepildīt tikai sociāli nozīmīgas vēlmes un mērķus. Tā viņi sniedz pakalpojumu sabiedrībai un piebiedrojas svētajiem un godināmajiem.

Cilvēkus ar vāju gribasspēku vienmēr vada baudas sajūta. Viņi nav pārliecināti par sevi. Viņi dzenas pakaļ ikkatrai vēlmei. Viņi dzīvo kūtru dzīvi bez augstiem un cēliem mērķiem. Ja kāds šāds mērķis vai vēlme rodas, viņi tās atmet.

Lai paceltos pāri šim vājumam, cilvēkam jāattīsta vēlmju kontroles spējas. Tikai kontrolējot vēlmes cilvēks varējis sasniegt šķietami neiespējamo. Viņš sasniedza Himalaju virsotni; viņš šķērsoja Sahāras tuksnesi un okeānu biedējošos plašumus. Aplūkojot šos varoņdarbus, nav grūti pateikt, kā viņš tos paveicis. Tas ir tīrs gribasspēks. Gribasspēks mūs ved pat pie neiespējamo vēlmju piepildījuma. Cilvēks atmeta visas citas vēlmes, sakoncentrēja visu savu enerģiju un smagi strādāja. Viņš pārvarēja visus šķēršļus savā ceļā un zaudējis,.nekad nepieņēma sakāvi, bet turpināja strādāt..Ikreiz, kad radās cita vēlme, viņš to savaldīja. Viņam bija tikai viens kristālskaidrs mērķis un viņš ar uzticību un ticību virzījās pretī tikai šim mērķim.
Visbūtiskākais ir tas, ka mums objektīvi jānovērtē pašu spējas. Mums jāzina savi trūkumi. Faktori, kas padara mūsu dzīvi tik kūtru un bezjēdzīgu un kā mēs varam pakļaut savas domas un prātu kontrolei.

Mums nepieciešams gribasspēks. Citādi mēs nespēsim gūt panākumus nevienā darbā. Kad mēs uzsākam kādu darbu, mēs bieži vien sastopamies ar noteiktām grūtībām un šķēršļiem. Ja mūsu gribasspēks ir vājš mēs atsakāmies no šī darba. Mums ir jāplāno visi savi darbi. Uzņemoties kāda darba izpildi, mums jāuzņemas arī tā pabeigšana, lai vai kas notiktu. Nedrīkst padoties vājumam vai bezcerībai līdz viss ir pabeigts. Tikai pateicoties gribasspēkam mēs dzīvē gūstam panākumus.

Zinātnieki ir atklājuši, ka mūsu vēlmes ir cieši saistītas ar mūsu elpošanu. Katra ieelpa rada vēlmi. Jo vairāk mēs ieelpojam, jo vairāk vēlmju rodas. Ja mēs ieelpotu mazāk, mums būtu mazāk vēlmju. Vislabākais un efektīvākais elpošanas kontroles veids ir prānajama. Tikai ar elpošanas kontroles palīdzību sadhu un citi diži meditācijas speciālisti iegūst pilnīgu kontroli pār vēlmēm. Turklāt viņiem ir izteikts un ļoti spēcīgs gribasspēks, kas ļauj apslāpēt nelietderīgās un pasaulīgās vēlmes.

Lai attīstītu stipru gribasspēku mums jābūt fiziski stipriem un veseliem. Tikai atbrīvojoties no vēlmēm stiprinās veselība. Kur rodas visas raizes, nemiers un slimības? No tā, ka mēs izdarām kaut ko sociāli un ētiski nepieņemamu. Ikreiz, kad mēs ko tādu izdarām, mēs mēģinām to paturēt noslēpumā. Bailes, ka tas nāks gaismā sagrauj mūsu ķermeni.

 Dzīvei jābūt sabalansētai. Pirmkārt mums nevajadzētu darīt sabiedrībai nepieņemamas lietas. Bet tomēr izdarot ko tādu, mums nevajag par to lieki satraukties. Kļūdīties ir cilvēcīgi, un mums jāmēģina nepieļaut šādas kļūdas nākotnē.